У вас есть свой вопрос?
Задайте любой вопрос и наши эксперты ответят вам в кротчайшие сроки!
2 865 довольных клиентов
Столько человек уже получили консультацию и помощь
26 профессиональных специалистов
Работают в штате нашей редакции и отвечают на вопросы посетителей

Doradztwo zawodowe uczniów

Sytuacja na współczesnym rynku pracy jest dziś bardzo specyficzna. W związku z cech współczesnej gospodarki, a także sytuacji politycznej, sam trud zmienił nieco swój charakter, tak i swoje cele. Teraz do психофизиологическим cech człowieka stawiane są szczególne wymagania, a poziom jego kompetencji zawodowych i wytrzymałości powinny być bardzo wysokie.

I dlatego szczególną uwagę podczas procesu kształcenia należy zwrócić orientacji zawodowej uczniów, aktualność której również wzrosła kilka razy. Powinna ona opierać się na głębokiej wiedzy całego systemu i czynników, wpływ na kształtowanie zawodowych.

Cele doradztwa zawodowego uczniów

Głównym celem kariery, oczywiście, jest pomoc uczniom z wyborem profilu kształcenia, так и дальнейшей профессиональной деятельности. Любой проект по профориентации ставит перед собой цели в виде выработки сознательного и положительного отношения к труду у молодежи. Profesjonalne samostanowienia, wolny, ale przy tym świadomy wybór, który może opierać się na dość solidne argumenty – to wszystko jest pierwotnymi celami pracy z doradztwa zawodowego.

Do zadań można zaliczyć takie:

  • Uzyskanie obiektywnych i pełnych danych o studentach, ich umiejętności, preferencje dla skutecznego i prawidłowego ich podziału według profili kształcenia.
  • Korzystanie z niestandardowych metod, a także formy do profesjonalnego samostanowienia celu dać młodzieży szeroki zakres opcji dla swojego wyboru zawodu. Takie metody powinny być prowadzone kompleksowo i regularnie stosuje w pracy wychowawczej. Dziś nie ma jednej innowacyjna metoda, że nauczyciel daje szerokie pole do wyboru.
  • Wsparcie dla uczniów, u których projektowane są problemy doradztwa zawodowego i zatrudnienia w przyszłości. Do nich mogą należeć uczniowie tych klas, uczniowie z bardzo złe wyniki w nauce itp.
  • Budowanie systemu współpracy z miejskimi i powiat instytucjami dalsze kształcenie.

Cele i zadania poradnictwa zawodowego uczniów, w zależności od wieku:

  1. Doradztwo zawodowe uczniów (1-4 klasa).

Głównym celem pracy według swej definicji w młodszych klasach – to kształtować pozytywny stosunek do pracy, pokaż jego wartość, jak dla samego człowieka, jak i dla całego społeczeństwa.. Należy również rozwijać u dzieci zainteresowania i poznania, włączając ich w różne rodzaje edukacyjno-poznawczej działalności, wśród nich naukowa, pracy, plac itp.

  1. Doradztwo zawodowe dla uczniów 5-7 klas.

Na tym etapie każdy uczeń powinien łapać osobisty sens, jak w doświadczeniu poznawczym, tak i zainteresowania w pracy zawodowej. Uczniowie muszą reprezentować własne interesy, tworzyć własne "Ja" i mieć pojęcie o swoich możliwościach. Pi tym równolegle muszą zdobyć doświadczenie w różnych dziedzinach działalności: kulturze, temat, sztuce, medycynie itp.

  1. Doradztwo zawodowe uczniów 8-9 klas.

Jest to jeden z najbardziej wymagających etapów nauczania w szkole ze strony orientacji zawodowej uczniów. Przecież właśnie w ósmej i dziewiątej klasie nauczyciele muszą wyjaśnić edukacyjny zapytanie za pomocą opcjonalnych zajęć, a także różnych kursów do wyboru zawodu. Istnieje również potrzeba prowadzenia indywidualnych konsultacji dla odpowiedniej decyzji dotyczących przyszłego zawodu i inne podobne imprezy. Głównym celem jest pomóc dziecku wybrać przyszły profil zgodnie z zainteresowaniami, a także zdolnościami.

  1. Klasa 10-11.

Etap ten jest podsumowaniem wyników poprzedniej pracy. Program doradztwa zawodowego w tych klasach musi realizować następny cel: korekta i ocena gotowości do wybranej specjalności, a także dalszych planów ucznia.

Kierunki pracy w orientacji zawodowej uczniów

Praca w orientacji zawodowej powinna być prowadzona w sposób ciągły od pierwszego roku nauki w szkole. W rozdziale całego tego procesu warto wychowawca, który musi wykonywać pracę w następujących kierunkach.

  • Dawać dzieciom potrzebne fachowe informacje.

Zawiera on podstawowe informacje o zawodach, niezbędne cechy do pracy w tym kierunku, a także informacje o instytucjach edukacyjnych i sposobach uzyskania odpowiedniego wykształcenia. I zadaniem nauczycieli – doprowadzić do ucznia tę informację, wykorzystując różne formy pracy z doradztwa zawodowego.

  • Профориентационное wychowanie.

Zadaniem nauczyciela w tym przypadku polega na tym, aby zachęcić uczniów chęć uczestniczenia w różnych formach jak w klasie, tak i zajęć pozaszkolnych pracy. A także przekonać ich do aktywnego próbie swoich sił i производительному pracy. Jak można pozwolić uczniom w praktyce, rozwinąć swoje umiejętności i kształtować pewne umiejętności. Bardzo ważne jest, aby dać uczniom spróbować się w różnych rodzajach działalności. Do tego szkoła ma obowiązek zapewnić różnorodność gatunków pozalekcyjnych prac.

  • Profesjonalne doradztwo

Przed przystąpieniem do konsultacji uczniów, specjalista musi zbadać ich osobowości. Tak jak konsultacja najczęściej posiada indywidualny charakter, wychowawca ma możliwość obserwować rozwój swoich uczniów, studiować wyniki ich nauczania, tak i zajęcia pozalekcyjne. Również dla bardziej szczegółowej analizy są używane ankiety, wypełnianie formularzy z pytaniami, sporządzanie psychologicznych i pedagogicznych cech, a także doradcze rozmowy z rodzicami.

Główne zasady poradnictwa zawodowego w szkole:

  1. Systematyczność i wytrwałość. Jest to jeden z najważniejszych zasad, tak jak do dobrego rezultatu praca powinna być wykonywana regularnie, począwszy od pierwszych klas do emisji. Zasadniczo błędne rozpocząć pracę w profesjonalnym samostanowienia uczniów w starszych klasach i robić z tego mniej uwagi w gimnazjum.
  2. Indywidualne podejście do uczniów. Zróżnicowane podejście najbardziej udany i skuteczny, tak jak to właśnie on pozwala poprawnie rozłożyć siły, zadania i wybrać odpowiednie metody w odniesieniu do każdego ucznia. Do tego nauczyciel powinien zawsze być świadomy czy & poprawnie sformułowane zainteresowań uczniów, o ich wartości i życiowych ориентирах, i, oczywiście, o poziomie osiągnięć.
  3. Właściwe połączenie zajęć grupowych z indywidualnymi. Indywidualna praca z uczniami ma ogromne znaczenie, jednak w połączeniu z grupowych porad nabiera jeszcze więcej sensu.
  4. Związek między szkołą, wyższymi uczelniami i innymi organizacjami, związanych z zatrudnieniem.
  5. Poradnictwo zawodowe musi mieć bezpośredni związek z prawdziwym życiem. To znaczy, co do owocnej pracy na profesjonalnej samostanowienia uczniów pedagogiczny personel powinien:
  • Zawierać informacje o społeczno-ekonomicznej charakterystyce zawodów.
  • Posiadać wiedzę na temat perspektyw oferowanych zawodów.
  • Znać wymagania zawodowe proponowanych zawodów.

Etapy organizacji kariery

  1. Pasywno-wyszukiwarka okres (1-7 zajęcia)

Na tym etapie dzieci robią swój pierwszy wybór w zakresie zawodu. Od pierwszej do czwartej klasy nauczyciel powinien rozwijać zainteresowania, a także zdolności uczniów, aby tworzyć zapotrzebowanie na profesjonalnym samostanowienia. W 5-7 klasach należy zwiększyć ilość obieralnych i kółek, a także przyciągnąć uczniów do twórczej działalności w zespole. Również bardzo dobrze, jeśli pedagog z pierwszej klasy będzie prowadzić portfolio na każdego dziecka. To jest portfolio towarzyszy dziecku do samego produkcji i pomaga pełniej zrozumieć, w jakim kierunku zawodowym zachęcić ucznia.

  1. Aktywnie-wyszukiwarka okres (8-9 zajęcia)

Na tym etapie nauczyciel musi realizować cel jest pomagać swoim uczniom sformułować dla siebie konkretne cele i zadania, соотносимые z zawodu. Do tego konieczne jest zapewnienie młodzieży pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest towarzyszenie na drodze wyboru. To właśnie na tym etapie zaczyna się prawdziwa znajomość z uczelniami, ich statusem, z pozycji zawodu na rynku pracy. W 9 klasie zaleca się zorganizować tematyczne zebrania.

  1. Etap profesjonalnego określenia (9-11 zajęcia)

Najważniejsze, oprócz przygotowania do odpowiedniej wyboru za pomocą dodatkowego informowania i konsultacji, jest również zapewnienie możliwości uczniów w głębi studiować poszczególne przedmioty.

Tematy dla fajnych godzin w profesjonalnym samostanowienia

Istnieje lista tematów, które można interpretować, zmiany, ale przy tym wciąż muszą uczestniczyć w procesie doradztwa zawodowego:

1-4 zajęcia:

  • "Moje zainteresowania".
  • "Każda praca jest dobra na swój sposób".
  • "Kim pracują nasi rodzice".
  • "Zawód moich marzeń".

5-8 zajęcia:

  • "Ludzie i technika".
  • "Piękno zbawi świat" – wycieczki do salonów piękności, fryzjer itp.
  • "Na straży bezpieczeństwa" – spotkanie z pracownikami organów ścigania.
  • "Astronomia – wspaniały świat" – wycieczka do planetarium.
  • "Na straży zdrowia" – wycieczka do apteki, która może wzbudzić chęć zapisać się na UNIWERSYTET medyczny..

9-11 zajęcia:

  • Kwestionariusz ankiety na temat: "Główne czynniki przy wyborze zawodu".
  • Rozmowa o motywy wyboru zawodu.
  • "Uczyli się u nas" – poznaj skuteczne lub znanymi uczniami szkoły.
  • Rozmowa "Perspektywiczne zawody".
  • "Psychologiczna charakterystyka zawodów.

To tylko orientacyjna lista, oprócz niego istnieje jeszcze daleko nie jeden temat. Można go rozszerzyć i edytować. Najważniejsze, przestrzegania podstawowych zasad poradnictwa zawodowego i wziąć pod uwagę cechy każdego wieku okresu uczniów.

Комментарии
  1. Аня

    Тоже искала информацию о профориентации, спасибо за подробную инструкцию

Добавить комментарий